Русское чаепитие

www.youtube.com/watch?v=EXpUHX2kKo0

www.youtube.com/watch?v=bH7qFqj0G54                             

www.youtube.com/watch?v=nIRzI_QjoN8

 


                                RUSKÁ CEREMÓNIA PITIA ČAJU

     RUSKÁ CEREMÓNIA PITIA ČAJU - je súčasťou života a osudu ruského ľudu. 
Ruské pitie čaju - je to poézia, ruská pohostinnosť, kruh priateľov a rodiny, teplý a srdečný pokoj.
História ruského pitia čaju siaha až do polovice XVII storočia, kedy Číňania priniesli pitie čaju ako prví do Ruska. Ale ako veľmi populárny nápoj sa čaj stal až v prvej polovici XIX storočia, kedy začal prenikať do každej ruskej rodiny.
Ruská tradícia pitia čaju
     Rituál  pitia čaju sa riadi anglickým vzorom. V šľachtických rodoch sa pil čaj nie viac ako dvakrát denne a bol podávaný na bielych obrusoch z drahej holandskej tkaniny a v žiadnom prípade ho nepili z podšálky.
Naproti tomu obchodníci a mešťania mali čaj v samovare pripravený celý deň. A na stôl nedávali snehobiely obrus, ale farebný. V tejto vrstve spoločnosti pitie čaju získalo veľkú popularitu Obchodníci strávili pri čaji celé hodiny a nezriedka vypili aj dvadsať šálok .
S obľubou pili čaj so šiškami, koláčmi a sladkosťami a na striebornom podnose - takáto forma pitia čaju bola pre šľachtu nemysliteľne vulgárna.
Ruskí klasici a osvietenci neraz opisovali vo svojich dielach tradíciu pitia čaju. A.S. Puškin, F.M. Dostojevskij, L.N. Tolstoj, Gogol, Belinsky, N.S. Leskov boli znalci a milovníci čaju, pripisovali mu význam nielen pre telo, ale aj pre dušu.
Ceremónia pitia čaju sa stala nepredstaviteľnou bez prítomnosti samovaru! Samovar sa stal centrom slávnostných hostín a nepostrádateľným atribútom osláv a stretnutí.
     Pohostinný samovar vytváral priateľskú atmosféru a podnecoval k rozhovorom. Tento dobrý priateľ nerobil rozdiely medzi ľuďmi, tešil sa veľkej úcte u chudobných aj u  cára. V priebehu XIX a XX storočia sa samovar stal charakteristickým rysom ruského života a je považovaný za súčasť národnej kultúrnej tradície.
     Samovar od svojho vzniku prevzal zvláštne miesto medzi potrebami pre domácnosť, veľmi rýchlo sa stal jedným z najzaujímavejších položiek ruského umenia a remesiel. Výzdoba samovary bola schopná uspokojiť rozmanitosť umeleckých a estetických potrieb rôznych vrstiev ruskej spoločnosti. Podľa odfukovania pary samovaru skladali básničky, spievali, tancovali a rozhodovali o otázkach celoštátneho významu. O samovare spievajú v ruských ľudových piesňach, príslovia tvoril o ňom: "So samovarom je čaj dôležitejší, konverzácia veselšia", "Kde je čaj, tam pod stromčekom raj." Samovar sa stal nepostrádateľným pomocníkom hostiteľa,  značne uľahčil proces varenia čaju – nebolo nutné zakúriť v peci kvôli ohrevu vody, v samovare to trvá niekoľko minút.. Samovar zmenil  každodennú prácu na rituál v tradícii pitia čaju. Voda v ňom nevychladne na dlhú dobu, čaj uvarený v samovare je oveľa chutnejší a jeho servírovanie takýmto spôsobom oveľa vkusnejšie.
     Láska k "rituálu spojenému s prípravou a podávaním čaju" zanechala svoju stopu takmer všade, dotkla sa aj architektúry a vtvarného umenia. Stačí pripomenúť stĺporadie, často zdobené drevenými rezbami, prepletené  rastlinami a maľované veselými farbami. Priestranný juh verandy s výhľadom do záhrady sa stal ideálnym miestom pre rodinné stretnutia okolo samovaru. Voňavý čaj s medom, mliekom, sladkosti a koláčiky sa miešali s príchuťou jarných večerov a dotvárali atmosféru pre dlhé dôverné rozhovory a jednania, vrátane podnikania.
      V prvej polovici devätnásteho storočia nájdeme obrazy s výjavmi čaju, so  samovarom, obraz krajiny vychádzky s nevyhnutnou súčasťou - samovarom a čajom. Na konci XIX - začiatkom XX storočia je samovar centrálou súčasťou zátišia mnohých ruských umelcov (Kuzma Petrov-Vodkin, I. Mashkov, Kustodiev a ďalší). Samovar a pitie čaju boli populárne aj v ľudovom umení.
      V čom je hlavný rys ruského čaju? To nie je len jedlo, ale forma voľnočasových aktivít, príležitostí k dialógu.
Bohatstvo riadu, ktorý sa používal pri servírovaní čaju na stôl, kultivovanosti a takmer okázalosti sa stalo znakom ruského čaju. Povinnú "prítomnosť", na stole mali: samovar, kanvica na čaj, mliečnik, cukorničky, dózy na pečivo a sladkosti, šálky a poháre na striebornom podnose.
      Zaváraniny, džemy, koláče, koláče, bagety, koláče, koláče, kandizované ovocie sú vynikajúcimi doplnkami pre hlavnú postavu - čaj.
Rozhodne, samovar - pravé ruské dieťa, zaujíma osobitné miesto v kultúre prípravy a pitia čaju v Rusku. Je úžasné, ako sa šíri, ako tajomne. Samovar je od nepamäti ako starý dobrý priateľ, je atraktívny pre jeho vrelosť a pohostinnosť. V skutočnosti nie každý vie, kedy a kde si prvýkrát zabafkal. Ale príbeh samovaru je v skutočnosti jedinečný a takmer nepoznaná. Kde sa teda začína príbeh samovaru?
Myšlienka „samonahrievania"  nie je nová. Ak chceme uveriť jednej z verzií, samovar má korene omnoho hlbšie, než sa zdá. Teplovodné lode, predchodcovia ruského samovaru, boli známe už v staroveku.
      Archeológovia objavili zariadenie pracujúce na princípe ruského samovaru v starom Ríme. Autepsa – tzv. starožitný samovar. Celkom jednoduchý, ale napriek tomu veľmi originálny a užitočný vynález bol usporiadaný nasledovne: autepsa je niečo ako bronzová kanvica, v ktorej vnútri sa nachádzajú dva kontajnery, v jednom uhlie a v druhom kvapalina. Horúca uhlie odovzdáva teplo otvorom na jednej strane a zohrieva kvapalinu, ktorá sa nalieva do šálok pomocou lopatiek. Rovnaké zariadenie môže byť použité na pitie studených nápojov za horúceho dňa, ale namiesto uhlia sa použije ľad.
Podobné zariadenie existovalo v starovekej Číne. Hlboká miska na podnose s kolesami, s potrubím s popolom, to je prototyp slávneho čínskeho samovaru, s názvom "Cho-Go“. "Cho-Go" je vyrobený z kovu a porcelánu. Obvykle sa používali na varenie polievky alebo vývaru. Možno, že pôvod samovaru, rovnako ako vznik čaju v Rusku, má pôvod v Číne, a predchodca ruského samovaru je čínsky "Cho-Go". Avšak, podľa miesta pôvodu, toto zariadenie nie je spojené s ceremóniou pitia čaju na Východe, kde sa používajú špeciálne džbány a kanvice a čaj sa varí v pohári.
      Impulzom na spustenie výroby medeného riadu v Rusku boli reformy Petra I. Na začiatku XVIII storočia v hutách na Urale boli zvládnuté techniky výroby medeného riadu pre domácnosť. Už začiatkom roku 1730 sa na Urale vyrábali  "kotly s komínmi", "páleníce s rúrkami", "vínne nádoby s pokrievkami a komínmi", "kotlíky s ušami", ktoré boli široko používané v kláštoroch a hospodárstvach. A so všetkou pravdepodobnosťou tieto formy riadu dali impulz k produkcii "sbytennykov" - zariadenie na prípravu starého ruského nápoja z  medu a korenia. "Sbytennyk" je vlastne čajník s vnútornou rúrkou a nádobkou na popol. Jednoznačne "sbytennyky" boli predchodcovia ruských samovarov.