Российская Федерация



 

Тройка лошадей

ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%B0_%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B9


 


Najkrajšie kúty Ruska.

Čarské piesky, Zabajkalský kraj.
Čarské piesky — to je púšť nachádzajúca sa v Čarskej kotline v predhorí
chrbta Kodar medzi zasneženými horami, nepriechodnou tajgou a rozsiahlymi
močariskami. Masív sa ťahá z juhozápadu na severovýchod smerom vyčíňajúcich
vetrov a rozprestiera sa na ploche zhruba 50 km2. Ani v jednej kotline Zabajkalska
niet takých veľkých masívov sypkých a pohyblivých pieskov.




Elbrus, Kabardsko-Balkarsko

Najvyšší bod Ruska. Dva štíty nad konusovitou sopkou sú rozdelené horským sedlom o výške 5300 metrov. Hora stará asi milión rokov sa skladá z vrstiev lávy, popola a tufu.


Veľkolepá jakutská móda

Augustína Nikolajevna Filippovová – najvýznamnejšia a najžiadanejšia dizajnérka republiky Sacha. Navrhuje prekrásne oblečenie, ktoré demonštruje silu jakutského ducha a naozajstnú jakutskú zimu. Ako samotná Augustína Nikolajevna hovorí, hlavným zdrojom inšpirácie je práve príroda, komunikácia s jej duchmi a chápanie prírody ako živého organizmu.

Petropavlovsk-Kamčatský

www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_1050352615&feature=iv&src_vid=MX0gxmLWGwU&v=lQjqpldUD7E

Камчатка
Nachádza sa na Ďalekom východe Ruska v juhovýchodnej časti polostrova Kamčatka. Pri meste sa týčia činné vulkány Koriacký a Avačinský.
Miesto dislokácie Tichooceánskej flotily Ruska.
Založený v roku 1740 Druhou Kamčatskou expedíciou bol nazvaný na počesť svätých, menami ktorých boli nazvané lode Svätý Peter a Svätý Pavel.
Petropavlovsk tesne primkýna k Avačinskej zátoke Tichého oceánu a to e jeho hlavná podoba. Fakticky z akéhokoľvek miesta mesta je vidieť more a lode.

Obyvatelia Petropavlovska majú svoje mesto radi a s pýchou porozprávajú o svojej jednej z najlepších knižníc Krašeninnikova v krajine, v ktorej prebiehajú mnohé kultúrne podujatia, kde je teplo a svetlo aj v najchladnejšiu tmavú noc. Porozprávajú o milovanom divadle, o lyžiarskych trasách, na ktorých trvá lyžiarska sezóna veľa mesiacov do roka, o termálnych prameňoch v Paratunke. V meste je čo ukázať a je aj o čom porozprávať.


 

Ojmjakonská dolina

Ojmjakonská dolina je nasurovejšie miesto na Zemi, kde žijú trvalo ľudia. Priemerná teplota v oblasti Ojmjakonu činí v januári do -50 stupňov Celzia, čo ho robí najchladnejším miestom na Severnej pologuli. Oficiálne tu zaregistrovali najnižšiu teplotu v roku 1933, dosiahla -67,7 stupňa Celzia. V
mestečku na východe Jakutska žije iba 472 ľudí. Deň je tu dlhý od 3 hodín v decembri do 21 hodín v lete. V lete sú tu biele noci a svetlo celých 24 hodín. Okrem exremálneho chladu v zime sa teplota v lete vyšplhá v Ojmjakone na vyše +30 stupňov Celzia.

Záhady Arktídy

Severný pól je udivujúce a ďaleké miesto v centrálnej časti Severného ľadového oceánu. Je to kraj ľadových medveďov a plávajúcich mohutných mnohokilometrových ľadov. 6 mesiacov tu nezapadá Slnko za horizont a v období severnej jesene a zimy je tu 6 mesiacov noc.


Altaj

Rieka Katuň. V Altaji sa nachádza množstov riek s celkovou dĺžkou toku 62 555 km, veľká väčšina končí v Severnom ľadovom oceáne. V pohorí pramenia rieky Katuň a Bija, ktoré sú zdrojnicami Obu.

www.youtube.com/watch?v=8KIXnfyCoV4












 

Podivuhodná Sibír


Pohľad z vrtuľníka na jesennú tundru.

Komijská republika



 

Kiži 

Kiži je ostrov, ktorý leží v severnej časti Onežského jazera v Karelskej republike na území Ruskej federácie. Je 7 km dlhý a 0,5 km široký. Obklopuje ho približne 5 000 iných ostrovov.Na Kiži sa nachádza múzeum ruskej drevenej architektúry, ktorého súčasťou sú drevené chrámy, domy a množstvo iných stavieb. Niektoré z nich boli na ostrov prevezené z iných miest. Traduje sa, že všetky stavby boli postavené pomocou jednej sekery (bez použitia iných nástrojov), ktorú potom majster hodil do jazera. V roku 1990 sa Kiži stal súčasťou Svetového dedičstva a dostal sa pod ochranu UNESCO.

Kazaň

Kazaň – jedno z najväčších a najkrajších miest Ruska ležiace na brehu rieky Volga. Kazaň je metropola Tatárskej republiky, mesto s tisícročnými dejinami odrážajúce vo svojom vzhľade duch Východu a vplyv Západu, zjednocujúci množstvo kultúr a zvykov.
Kiži (azbukou: Кижи) je ostrov, ktorý leží v severnej časti Onežského jazera v Karelskej republike na území Ruskej federácie. Je 7 km dlhý a 0,5 km široký. Obklopuje ho približne 5 000 iných ostrovov.Na Kiži sa nachádza múzeum ruskej drevenej architektúry, ktorého súčasťou sú drevené chrámy, domy a množstvo iných stavieb. Niektoré z nich boli na ostrov prevezené z iných miest. Traduje sa, že všetky stavby boli postavené pomocou jednej sekery (bez použitia iných nástrojov), ktorú potom majster hodil do jazera. V roku 1990 sa Kiži stal súčasťou Svetového dedičstva a dostal sa pod ochranu UNESCO.